O lawendzie i jej właściwościach
Lawenda znakomicie wpływa na zdrowie i wygląd. My pokochaliśmy ją za jej właściwości lecznicze, które mają zarówno kwiaty lawendy jak zawarty w nich olejek eteryczny. Niestety wiele osób kojarzy ją tylko z molami ubraniowymi.
W tym wpisie udowodnimy Wam, że lawenda ma ogromną ilość zastosowań, które naprawdę działają.
Lawenda jest rośliną miododajną, dlatego odwiedzając plantację musimy być przygotowani na towarzystwo wielu pożytecznych owadów, które ją kochają. Niesamowity widok zapewnią nam bardzo duże ilości motyli zbierające się w okolicach tych kwitnących krzewinek.
Uspokaja i pobudza.
Związki aromatyczne, zawarte w olejku lawendowym, wpływają tonująco na układ nerwowy. To oznacza, że zapach tego olejku uspokaja, łagodzi skutki stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego, ułatwia zasypianie. Ususzone kwiaty i liście lawendy można włożyć do płóciennego woreczka i trzymać przy poduszce – pomogą spokojnie przespać noc.
Natomiast w przypadku zmęczenia i znużenia, zapach lawendy pobudza aktywność umysłową. W sytuacjach kryzysowych można więc ratować się, spryskując skórę wodą toaletową na bazie lawendy, zapalając kominek aromaterapeutyczny lub biorąc kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku lawendowego.
Wspomaga układ trawienny
Substancje zawarte w kwiatach i liściach lawendy są pomocne przy różnych kłopotach z układem trawiennym – pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci, poprawiają apetyt, przyśpieszają trawienie, łagodzą kolki i wzdęcia, przyśpieszają ruchy perystaltyczne jelit. Tym samym pomagają w leczeniu zaparć i dolegliwości powodowanych niestrawnością.
Dobroczynny wpływ na układ pokarmowy ma napar z kwiatów lawendy, ale doskonale sprawdza się także dodawanie do potraw lawendowych listków, o gorzkim i lekko szczypiącym smaku. Dodatkowo kwiaty lawendy mają również właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Napar z kwiatów lawendy możemy pić przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych czy w stanach dużego zmęczenia i wyczerpania.
Łagodzi ból
Pijąc napary z kwiatów lawendy, które działają rozluźniająco na mięśnie, można złagodzić np. bóle miesiączkowe i brzucha, spowodowane nagromadzeniem się gazów. Natomiast zapach tej rośliny jest skutecznym środkiem zwalczającym fizyczne objawy wywołane stresem, np. napięciowe bóle głowy czy migrenę. Masaże z użyciem olejku lawendowego doskonale złagodzą zaś napięciowe bóle mięśni, a także reumatyczne bóle stawów i mięśni. Podobny skutek dają także okłady bądź kąpiele z użyciem olejku lub naparu.
Ułatwia leczenie infekcji
Właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze olejku lawendowego czynią go bardzo pomocnym w zwalczaniu różnych infekcji. W razie zapalenia gardła, zatok, oskrzeli czy migdałków doskonale sprawdzają się np. inhalacje z użyciem olejku. Warto również używać go do płukania gardła. W okresie zwiększonego zagrożenia przeziębieniami i grypą można zaś stosować profilaktycznie nalewkę lawendową, która nie tylko zwalcza drobnoustroje, ale także pobudza układ odpornościowy. Natomiast picie naparu z kwiatów i ziela lawendy jest bardzo pomocne w walce z infekcją pęcherza, ponieważ dodatkowo działa jeszcze moczopędnie.
Łagodzi problemy skórne
Ze względu na silne właściwości antyseptyczne, a także w dużym stopniu przeciwgrzybicze, olejek lawendowy stosowany jest w leczeniu trądziku. Ułatwia też gojenie się ran i przyśpiesza regenerację naskórka, dlatego często znajduje się w składzie toników, a także kremów przeznaczonych dla skóry wrażliwej i delikatnej. Jest również pożądanym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy.
Lawendowy napar z dodany do kąpieli relaksuje, łagodzi objawy przeziębienia oraz bóle mięśniowe i stawowe. Tonizuje skórę oraz łagodzi zmiany zapalne.
Jak widać lawendę możemy wykorzystać niemalże do wszystkiego poczynając od kuchni na kosmetyce kończąc.
Bardzo zachęcamy do spróbowania i wykorzystania jej właściwości.